top of page

wystawa "Myśli Różne"

data: 4-7.11.2022
miejsce: Jazdów 10/5
twórcy: Iza Rzechuła, Weronika Kann, Artur Małecki, Marcin Małek
koordynator wystawy: Anna Szustak

 

opis wystawy: Intermedialna wystawa "Myśli Różne" autorstwa Izy Rzechuły, w której o samotności, tęsknocie, poszukiwaniu i innych myślach krążących po naszych głowach opowiadają kolaże, fotografie, videa, ziny oraz gra.

o wystawie od autorki: To jest tak - ja walczę. Gdy leżę, wiem, że jeśli sama się nie podniosę - nikt mnie nie podniesie. Tak właśnie powstał szkic tej wystawy. Pomysł w głowie był, wszystko jednak zaczęło się od zagrzebania się w kołdrze. I leżenia. Bez zmęczenia, bez celu, ze smutku. Musiałam to przerwać, zadziałać - myśli wokół tego było dużo i były różne.
Zbiór myśli, który przewijał mi się przez głowę podczas tworzenia tych prac może być Wam niepokojąco bliski. Sama jestem zaskoczona pewną oczywistością, tym, że nie jestem odosobniona w sposobie myślenia o świecie. Ta oczywistość działa na mnie kojąco, a jednocześnie czuję, że jest to smutne i nieprzyjemne, że większości z nas krążą takie myśli po głowie.

Długo zastanawiałam się jak nazwać te myśli. Czy są to „rzeczy” czy „emocje”, „zagadnienia”. Zostałam jednak przy tym, żeby nazwać je „zjawiskami”. Zjawiska, o których mówię często nie mają odniesienia do rzeczywistości. Kłębią się w naszych głowach i męczą, mimo że nie mają odzwierciedlenia w realnym świecie. Szukanie celowości naszego życia, uczucie samotności wśród ludzi, tęsknota za kimś/ czymś niezidentyfikowanym, powtarzanie schematów i ciągła chęć korekty swoich zachowań to zjawiska w naszych głowach o których chciałabym opowiedzieć przy okazji tej wystawy. Moją formą wypowiedzi jest obraz i nim chciałabym opowiadać. Wiem jednak, że trzeba dodać parę słów, żeby zrozumieć pełniej co bym chciała przekazać, dlatego do prac dołączony zostanie plik nagrań, które będzie można przesłuchać przechadzając się po wystawie. Wystarczy wziąć ze sobą telefon z dostępem do internetu i słuchawki.

bottom of page