Szukaj

Planszówki, nie tylko na planszy | gry planszowe


Dziś przychodzę z postem o grach planszowych.

Moje zamiłowanie do gier zaczęło się parę lat temu, kiedy w moim domu rodzinnym pojawiało się coraz więcej gier. Święta czy urodziny były okazjami do obdarowywania mnie i moich sióstr grami, dzięki czemu powstała pokaźna kolekcja. Sama zaczęłam sporo przeglądać ofert gier, opisów czy filmików z testami. Chodziłam do lokali w Warszawie, które mają spory wybór gier ( szczególnie polecam PARADOX ) i na targi.

Zdarzało się, że znajomi pytali mnie, czemu tak właściwie jarają mnie gry. I tu postanowiłam odpowiedzieć na to pytanie; uważam, że wspólna rozgrywka jest fajnym elementem socjalizującym, budującym zdrową rywalizację oraz rozwijającym pod względem logicznego myślenia lub kreatywności.


W tym poście chciałabym poruszyć parę wątków dotyczących gier.

po 1. POLECANE PRZEZE MNIE GRY, które przetestowałam:

Gry dla 2-4 graczy:

- JENGA

- EGO

- WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA

- CARCASSONNE

- KOLEJKA

- SUSHI GO

- AZUL


Gry, które polecam dla 4 graczy: - TABU

- TAJNIACY

- KRAINA SNÓW

- PORY ROKU


Gry dla dużej ilości graczy:

- HANABI

- DIXIT

Każda z tych gier jest przeze mnie lubiana i wybierana w zależności od ilości towarzyszy, czasu, okoliczności i nastroju. Polecam, jeśli macie okazję, przetestować je :))


po 2. wyjątkowa gra; PANDEMIA LEGACY SEZ 1

"Pandemic Legacy: Sezon 1 to unikalna epicka gra kooperacyjna dla 2 do 4 graczy. W przeciwieństwie do większości gier, skutki niektórych decyzji i podjętych działań w jednej rozgrywce Pandemic Legacy, będą miały wpływ na przebieg kolejnych gier. Co więcej - gra działa przeciwko nam. Rozgrywając kolejne kampanie, będziecie otwierać zapieczętowane przesyłki, odkrywać tajne informacje i odnajdywać różne sekrety. Zegar tyka, a wy macie tylko dwie próby na odniesienie zwycięstwa w każdym miesiącu. Potem musicie przejść do kolejnego."

- REBEL.pl


Gra kooperacyjna z rozwiniętą fabułą, bazująca na podstawowej grze PANDEMIA. Gram w nią z trójka znajomych już chyba z dwa lata, każda rozgrywka to jeden miesiąc w grze ( do zagrania jest 12 miesięcy, z możliwością powtórzenia rozgrywki ). Gramy przeciwko grze, zwalczając wirusy na świecie. Partia są o tyle wyjątkowa, że z każdą rozgrywką zmieniają się zasady gry, tracimy lub zyskujemy nowe karty, punkty na mapie czy znaczniki. Gra ewoluuje jak wirus z jej fabuły. Wygląda trochę jak serial, po którego obejrzeniu jest ciężko do niego znowu wrócić, ponieważ zna się już całą historię.

Polecam dla 4 graczy, którzy mogą w tym samym zespole pograć co jakiś czas przez min. 1,5 godziny.


po 3. GRY DO WYDRUKU

Gier nie trzeba kupować, można je zrobić samemu! Jeśli jednak komuś brakuje pomysłu, może ją również wydrukować z przygotowanych przez innych plików:

tu polecam KARTY DŻENTELMENÓW oraz KALAMBURY


po 4. GRY PLANSZOWE W INTERNECIE

Czyli planszówki bez planszy!

Spoko opcja dla osób, które nie mogą z różnych przyczyn wyjść z domu lub nie mają aktualnie współgraczy. Bardzo polecam stronę BOARD GAME ARENA, gdzie między innymi możemy znaleźć wymienione przeze mnie wcześniej gry: Pory roku, Hanabi, Carcassonne czy Sushi Go. Platforma jest po części darmowa.

Kolejną stroną z grami planszowymi i karcianymi jest KURNIK. Sporo gier karcianych, ale również znane planszówki: MONOPOL, CHIŃCZYK i SZACHY.

Opcji do gry jest dużo. Zadanko na dziś: jeśli lubisz taką formę rozrywki i masz trochę czasu - zaproś do gry kogoś z rodziny lub znajomych, w domu lub w internecie.

Miłej zabawy!

21 wyświetlenia