Szukaj

Excel jest super! | budżet domowy


Wiem, że wiele osób od czasów szkolnych wystrzega się Excela jak ognia. Rozumiem, tabelki nie są dla każdego. Jednak przychodzę dzisiaj z postem o tym wg mnie znakomitym programie. Ułatwia mi życie w wielu jego sferach; ogarnięcia finansów, leków w domu, obowiązków domowych, rzeczy związanych z pracą, a nawet przy rozpisywaniu zadań związanych z hobby.


Przyznam, że jestem wielką fanką tworzenia arkuszy z mniej lub bardziej zawiłymi formułami. Uwielbiam kolorować poszczególne komórki i mieć wszystko uporządkowane. W ten sposób zrobiłam szablon budżetu domowego, z którego od stycznia na codzień korzystam.

Postanowiłam, że przygotuję szablon z możliwością skopiowania go dla osób, które chciałyby rozpocząć drogę z ogarnianiem finansów, a nie do końca znają się na programie.


Aby otworzyć szablon kliknij:

TUTAJ

Poniżej wyjaśnię w paru krokach co i jak :))

KROK 1: SKOPIOWANIE SZABLONU

Sprawa będzie łatwa, o ile korzystacie z konta Google (Gmail itd.). Wystarczy wejść w mój dokument, wybrać PLIK-> UTWÓRZ KOPIĘ-> NAZWAĆ GO WG WŁASNEGO POMYSŁU.

Kolejno otworzy nam się już skopiowany plik w nowej karcie, gdzie będziecie mogli swobodnie pisać.
KROK 2: CO GDZIE JEST?

Na dole ekranu mamy parę arkuszy, które utworzyłam.

Pierwszy "$$$" jest podsumowaniem, reszta arkuszy to poszczególne miesiące. Możemy swobodnie poruszać się między arkuszami, bez utraty danych (plik zapisuje się co jakiś czas na dysku automatycznie).

KROK 3: WYPEŁNIANIE BUDŻETU

Aby dodać przychód lub wydatek w danym dniu- wystarczy kliknąć na komórkę, która krzyżuje wiersz daty i kolumnę kategorii przychodu/wydatku. Jeśli jest to jedna suma (lub suma zbiorcza, którą wcześniej już sobie obliczyliśmy) wpisujemy po prostu kwotę. Jednak, jeśli chcemy sumować parę kwot- wystarczy wpisać w wybraną komórkę znak "=" oraz wybrane działanie i wcisnąć enter.
KROK 4: POLA, KTÓRE UZUPEŁNIAJĄ SIĘ AUTOMATYCZNIE

Wszystkie pola sumujące przychody, wydatki i sumy ogólne mają wpisane w szablonie formuły, które zmieniają się automatycznie. Oczywiście możemy wpisać coś samodzielnie, ale może to zaburzyć ogólny schemat liczenia całego dokumentu. Uważam, że automatyczne podliczanie np. ile wydaliśmy w danym dniu lub ile z danej kategorii w miesiącu ułatwia życie, stąd wynikają te formuły.

Ta sama sytuacja dotyczy naszego Arkuszu podsumowującego "$$$". Wszystko co jest tam wpisane zmienia się automatycznie, żebyś mogli rozeznać się ile procentowo wydajemy na różne produkty i usługi oraz jaka suma wychodzi w danych miesiącach.


KROK 5: WŁASNE ZMIANY

Tu musiałabym się bardzo rozpisać, więc podam tylko dwie propozycje własnych zmian w formularzu:

1. ZMIANA NAZWY KATEGORII:

Po otworzeniu dokumentu kliknij CTRL + H - pozwoli Ci to podmienić wszystkie słowa np. PAPIEROSY na dowolną inną kategorie np. DZIECKO we wszystkich arkuszach miesięcy i w podsumowaniu.

2. NOWY MIESIĄC

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na nazwie arkusza np. LIPIEC możemy zduplikować arkusz i zmienić jego nazwę. Kolejno wystarczy wyczyścić pola z przychodami/ wydatkami i przepisać jako przychód z pierwszego dnia miesiąca SUMĘ, która została w poprzednim miesiącu.


KROK 6: BAJERY

Chyba największym bajerem, który udało mi się stworzyć w tym szablonie jest podświetlenie na delikatnie lub bardzo czerwono wydatków powyżej 50 i 100 zł. Wpiszcie dla przykładu i przekonajcie się sami :))


W razie pytań piszcie do mnie śmiało!

KONTAKT

42 wyświetlenia